Bücher aus und über Čojčland

Od Ostrého k Roklanu - Vom Osser zum Rachel

Marita Haller, Martin Polívka

Unikátní "srovnávací" kniha přináší vedle sebe na jedné dvoustraně vždy zhruba sto let starou fotografii a současný snímek ze stejného místa a stejného úhlu pohledu. Publikace vychází v době 25. výročí pádu železné opony a symbolicky mapuje místa na české i německé straně Šumavy a přináší české i německé texty. Oba autoři nachodili v terénu desítky kilometrů a strávili mnoho hodin hledáním toho správného místa, ale výsledek je jedinečný! Porovnejte, jak se Šumava změnila u nás a jak v Bavorsku! (http://www.starymost.cz/dilo.html) Die Texte des Bildbandes mit Fotos von einst und jetzt sind zweisprachig – in Tschechisch und Deutsch.Marita Haller schreibt im Vorwort: „Das Buch ist eine Liebeserklärung an die Heimat ohne Grenze“ – ein Satz, der Programm sein sollte für alle grenzüberschreitenden Kontakte. (https://www.lichtland.eu/produkt/vom-osser-zum-rachel-einst-und-jetzt/#tab-title-buchbeschreibung)

Die Zauberbäume - Kouzelne Stromy

Michael Sellner

Eines Tages laufen sich die Kobolde Jiri und Jakob in dem uralten Wald, den die Menschen Böhmerwald nennen, über den Weg. Sie lernen die fremde Sprache des anderen und werden dicke Freunde. Als sie dem "unheimlichen" Köhler einen übermütigen Streich spielen, belegt der böse Mann den Wald mit einem bitteren Fluch, der die Kobolde viele Jahre trennen soll. Der Böhmerwald und der Bayerische Wald sind ein einzigartiges Waldgebirge im Herzen Europas: mit deutschen und tschechischen Städten und Dörfern. Das macht diesen großen Wald so besonders und so einmalig. Wir alle müssen gemeinsam dafür sorgen, daß dieser Wald nie mehr von einer Mauer durchtrennt wird und die Kobolde und Menschen die Sprache der Herzen nicht verlieren. Das Buch wird im Gedenken des Mauerfalls vor 30 Jahren gewidmet.

Vzdálená Evropa / Fernes Europa

Josef Beránek; Anton Otte

Anton Otte působil mnoho let jako školní kaplan a posléze jako kaplan vězeňský. V Čechách je ale tento rodák ze slezské Vidnavy znám spíš jako člověk, který roky usiluje o smíření mezi Čechy a Němci. Říká se, že omluv již bylo slyšet hodně. Stačí to ale ke smíření? ptá se Otte, který sám pochází ze sudetoněmecké rodiny. Smíření není jednorázová záležitost. I zahojené rány někdy bolí, říká Anton Otte, a přece na smíření a na zaměření na společnou vizi závisí budoucí nenásilné soužití Evropanů. Mají Evropané takovou vizi? A co je Otteho velkým snem?

Na pomezí

Jan Šícha

Tachovská kuchařka receptů, příběhu a vzpomínek

Gabriela Fatková, Andrea Königsmarková, Tereza Šlehoferová

Vydejte se na cestu Tachovskem – svéráznou krajinou západních Čech na hranici s Bavorskem. Poznejte tachovský region prostřednictvím chutí, vůní a vzpomínek jeho současných i minulých obyvatel. Tato kniha pojednává nejen o jídle, ale i o lidech, jejich životě a příbězích spojených s místními událostmi i velkými dějinami; je koláží vytvořenou z receptů, výpovědí pamětníků a střípků z historie, která poskytuje jedinečný pohled na každodennost zasazenou do kontextu klíčových momentů 20 století.

Böhmerwald Märchen

Ingeborg Schweigl und Hans Schopf

Die Welt der Märchen und Sagen ist wesentlich vielfältiger als man annimmt. Die schönen Märchen aus dem Böhmerwald sind illustriert von Susanne Zuda. Aus den Sammlungen Dr. Gustav Jungbauer, Oberplan, 1923, sowie Theodor Vernaleken, 1858, gesammelt, nachgeschrieben und ergänzt von Inge Schweigl, Heidelberg und Hans Schopf, Riedlhütte.

Auf Nachricht warten

Regina Gottschalk

Erhalten gebliebene Briefe sind der Ausgangspunkt der Recherchen von Regina Gottschalk, anhand derer sie das Schicksal einer jüdischen Familie aus dem Böhmerwald in den Jahren der nationalsozialistischen Verfolgung nachzeichnet.

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Sociální Icon
  • Instagram sociální Icon
  • Twitter Social Icon